New Arrival China Empty Plastic Cosmetic Cream Jar - 150ml aluminum energy supplement drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-22-150 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 130 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 150 ml / 5.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Pussy Riot Activist’s Suspected Poisoning Damages Russia | Empty Aluminum Perfume Bottle
Is Pepsi’s Bubly the new LaCroix, or just another cute can? | 10ml Perfume Bottle
So as to provide you with ease and enlarge our business, we even have inspectors in QC Crew and guarantee you our best company and solution for New Arrival China Empty Plastic Cosmetic Cream Jar - 150ml aluminum energy supplement drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Tunisia , San Francisco , Spain , Ensuring high product quality by choosing the best suppliers, now we have also implemented complete quality control processes throughout our sourcing procedures. Meanwhile, our access to a large range of factories, coupled with our excellent management, also ensures that we can quickly fill your requirements at the best prices, regardless the order size.
The sales person is professional and responsible, warm and polite, we had a pleasant conversation and no language barriers on communication.
-
Hot Selling for 15ml Eye Cream Jars - 300ml ne...
-
Hot sale Factory Plastic Face Cream Jar - 330m...
-
Hot sale Factory Plastic Cosmetic Packaging - ...
-
Best quality White Cosmetics Plastic Jar - 150...
-
Online Exporter Aluminum Tin Case - 160ml alum...
-
Factory Free sample Pet Plastic Jars And Lids -...



