Best Price on Aluminium Refillable Perfume Spray Bottle - 620ml gold aluminum body powder bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-620 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 170 mm |
| Mouth | 40 mm |
| Capacity | 620 ml / 22 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
5 innovations that are changing the way we wear perfume | Custom Perfume Bottles
Lynx effect: Dudley Zoo animals can’t get enough of aftershaves and perfumes | 10ml Perfume Bottle
We're commitment to offer you the competitive price ,remarkable products excellent, also as fast delivery for Best Price on Aluminium Refillable Perfume Spray Bottle - 620ml gold aluminum body powder bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Zurich , Nigeria , Philippines , We have more than 200 staff including experienced managers, creative designers, sophisticated engineers and skilled workers. Through hard work of all employees for the past 20 years own company grew stronger and stronger. We always apply the "client first" principle. We also always fulfill all contracts to the point and therefore enjoy excellent reputation and trust among our customers. You are very welcome to personally visit our company.We hope to start a business partnership on the basis of mutual benefit and successful development . For more information please do no hesitate to contact us..
The sales person is professional and responsible, warm and polite, we had a pleasant conversation and no language barriers on communication.
-
OEM Factory for Aluminum Spray Perfume Bottles ...
-
Cheap price 50ml Clear Perfume Bottles - 200ml...
-
Factory Promotional Glass Perfume Bottle With N...
-
New Fashion Design for Plastic Jars Cosmetics -...
-
Hot sale 100ml Primary Aluminum Jar - 5 ml bla...
-
8 Year Exporter Beauty Product Containers - 5m...









