Massive Selection for Clear Empty Cosmetic Cream Glass Jar - 20ml cheap plastic ointment jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-11-20 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | single wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 20 ml |
| Diameter | 33 mm |
| Height | 56 mm |
| Weight | 8.3 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Cosmetic Packaging Market will be worth US$33.0 billion by 2024 | Empty Aluminum Perfume Bottle
Key Packaging Trends And Innovations In Beauty And Personal Care | 10ml Perfume Bottle
We insist over the principle of development of 'High top quality, Performance, Sincerity and Down-to-earth working approach' to supply you with exceptional services of processing for Massive Selection for Clear Empty Cosmetic Cream Glass Jar - 20ml cheap plastic ointment jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Bahamas , Zurich , Kenya , We can give our clients absolute advantages in product quality and cost control, and we have full range of molds from up to one hundred of factories. As product updating fast, we succeed in developing many high quality products for our clients and get high reputation.
It is a very good, very rare business partners, looking forward to the next more perfect cooperation!
-
China wholesale Cream Empty Container - 15g / ...
-
100% Original Factory Perfume Spray Bottles 10m...
-
Factory wholesale Face Cream Cosmetic Jar - 50...
-
Professional Design Empty Custom Made Glass Jar...
-
Factory Cheap Cosmetic Plastic Jar - 250ml exc...
-
Competitive Price for Acrylic Jar 50ml - 100ml...

