Low price for Airless Pump Perfume Bottle - 10g PET plastic nail gel jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-10 |
| Shape | Round |
| Body Color | Transparent or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 38 mm |
| Height | 22 mm |
| Weight | 15 g |
| Capacity | 10 ml / 0.35 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
What is a fragrance oil and which are the best to invest in? Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Plastic Cosmetic Jar
How Phlur Sold Perfume To 90,000 Customers Before They Even Smelled It | Empty Aluminum Perfume Bottle
To create extra value for customers is our enterprise philosophy; buyer growing is our working chase for Low price for Airless Pump Perfume Bottle - 10g PET plastic nail gel jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Bangladesh , Barbados , Milan , Our Company has qualified engineers and technical staff to answer your questions about maintenance problems, some common failure. Our product quality assurance, price concessions, any questions about the items, Be sure to feel free to contact us.
As a veteran of this industry, we can say that the company can be a leader in the industry, select them is right.
-
Factory Cheap Cosmetics Ointment Jar - 8ml / 1...
-
Chinese Professional Glass Ointment Jars - 6 m...
-
Manufacturing Companies for Powder Jar Cosmetic...
-
factory low price Heavy Glass Perfume Bottle - ...
-
Super Lowest Price Cream Jar Container - small...
-
China Cheap price Cream Emty Jar With Aluminum ...

