Factory Outlets Bamboo Aluminum Cream Jar - 500ml aluminum shampoo bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 500 ml / 18 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
$29 million condo in Sunny Isles Beach comes with its own custom ‘scent identity’ | 10ml Perfume Bottle
Everyday Cheapskate: Homemake natural cleansers that get the job done | Family | Custom Perfume Bottles
We will constantly satisfy our respected customers with our good excellent, superior value and superior assistance due to we're additional experienced and far more hard-working and do it in cost-effective way for Factory Outlets Bamboo Aluminum Cream Jar - 500ml aluminum shampoo bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Sri Lanka , Pakistan , Uruguay , We warmly welcome domestic and overseas customers to visit our company and have business talk. Our company always insists on the principle of "good quality, reasonable price, the first-class service". We are willing to build long-term, friendly and mutually beneficial cooperation with you.
In China, we have many partners, this company is the most satisfying to us, reliable quality and good credit, it is worth appreciation.
-
Good Quality Acrylic Cosmetic Airless Jar - 50...
-
factory low price Cosmetic Jar Plastic - 250ml...
-
Manufacturing Companies for Loose Powder Cream ...
-
Hot sale Pump Perfume Bottle - 250ml silver al...
-
Factory wholesale 10ml Spray Bottle - 8ml / 10...
-
Super Lowest Price Cosmetic Glass Cream Jar - ...











