Massive Selection for Aluminum Beer Bottle - 50g economic plastic skin care cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-15-50 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | single wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 50 ml |
| Diameter | 55 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 14 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Skincare Packaging Market (Packaging Type – Jars, Tubes, Bottles, Pumps & Dispensers, Sachets, Others; Material Type ) Outlook 2026 | Custom Perfume Bottles
Best Gifts for Her: 18 Ideas for the 2018 Holiday Season | Aluminum Perfume Bottle
With advanced technologies and facilities, strict good quality manage, reasonable rate, superior assistance and close co-operation with shoppers, we have been devoted to supplying the very best price for our consumers for Massive Selection for Aluminum Beer Bottle - 50g economic plastic skin care cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Hungary , Ethiopia , Plymouth , We are proud to supply our products to every costumer all around the world with our flexible, fast efficient services and strictest quality control standard which has always approved and praised by customers.
We are long-term partners, there is no disappointment every time, we hope to maintain this friendship later!
-
Factory Price For 3g 5g 10g 20g Black Cosmetic ...
-
Factory Price For 200ml Jar Bottle - 20 ml uni...
-
Hot sale Factory 50g 30g Glass Cream Jar - 250...
-
2017 Good Quality Black Glass Screw Neck Perfum...
-
Good quality Bamboo Glass Jar - 15ml / 20ml hi...
-
Cheap price Plastic Pen Perfume - 15ml small a...

