Leading Manufacturer for 100g Mini Facial Cream Jar - 400ml aluminum carbonated drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-400 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 200 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 400 ml / 14 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
8 of the best bridal fragrance services | 10ml Perfume Bottle
Jerry Payne has a forest of bottle trees on his property | Aluminum Perfume Bottle
We now have our individual sales group, layout team, technical team, QC crew and package group. Now we have strict high-quality control procedures for each procedure. Also, all of our workers are experienced in printing discipline for Leading Manufacturer for 100g Mini Facial Cream Jar - 400ml aluminum carbonated drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Sacramento , Turin , Manila , For more than ten years experience in this filed, our company has gained high reputation from home and abroad. So we welcome friends from all over the world to come and contact us, not only for business, but also for friendship.
We always believe that the details decides the company's product quality, in this respect, the company conform our requirements and the goods are meet our expectations.
-
Super Purchasing for Cosmetic Cream Jar - 200m...
-
Factory Promotional High Quality Plastic Cream ...
-
Good Wholesale Vendors Glass Bottle Perfume - ...
-
Chinese Professional Race Stripes Gel Jar - 10...
-
Super Purchasing for Perfume Bottle Glass - 15...
-
Hot sale Bamboo Cosmetic Jars - 200ml aluminum...




