factory Outlets for Perfume Bottle 50 Ml Spray - 250ml excelent aluminum drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-05-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 195 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Global Cosmetic Jars Packaging Market Insight 2019-2026 By RPC Group Plc, Albea SA, Gerresheimer AG, Quadpack Industries, HCP Packaging | Empty Aluminum Perfume Bottle
Cosmetic Packaging Market: Plastic To Remain Most Preferred Cosmetic Packaging Material Despite Rising Popularity Of Paper Packaging | Empty Aluminum Perfume Bottle
"Sincerity, Innovation, Rigorousness, and Efficiency" is the persistent conception of our company for the long-term to develop together with customers for mutual reciprocity and mutual benefit for factory Outlets for Perfume Bottle 50 Ml Spray - 250ml excelent aluminum drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Russia , Poland , Denver , We solution have passed through the national skilled certification and been well received in our key industry. Our specialist engineering team will often be ready to serve you for consultation and feedback. We are able to also provide you with no cost samples to meet your needs. Best efforts will be produced to offer you the very best service and solutions. For anyone who is considering our business and solutions, please speak to us by sending us emails or get in touch with us right away. As a way to know our products and enterprise. lot more, you'll be able to come to our factory to find out it. We will constantly welcome guests from around the globe to our firm. o build enterprise. elations with us. Please really feel absolutely free to make contact with us for small business and we believe we will share the top trading practical experience with all our merchants.
It is a very good, very rare business partners, looking forward to the next more perfect cooperation!
-
Factory Price Hotsale Cosmetic Packing Bottle A...
-
Discount Price Cosmetic Packaging Glass Jars - ...
-
Factory made hot-sale Mini Glass Spray Bottle -...
-
China New Product Hdpe 100ml Empty Bottle - 24...
-
Wholesale Price Hot Sale Cream Jars - aluminum...
-
High reputation Clear Plastics Jars 500ml - 10...




