Big Discount Plastic Spary Bottle - 250ml black aluminum beer bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-06-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 160 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lyn Harris launches Perfumer H bespoke fragrances Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Empty Aluminum Perfume Bottle
Beauty and the environment: Eco-friendly, sustainable beauty solutions | 10ml Perfume Bottle
It is actually our accountability to satisfy your needs and effectively serve you. Your pleasure is our best reward. We're on the lookout forward for your stop by for joint growth for Big Discount Plastic Spary Bottle - 250ml black aluminum beer bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Peru , Las Vegas , Qatar , With all these supports, we can serve every customer with quality product and timely shipping with highly responsibility. Being a young growing company, we might not the best, but we are trying our best to be your good partner.
This supplier stick to the principle of "Quality first, Honesty as base", it is absolutely to be trust.
-
2017 Good Quality 100ml Pet Bottle - 300ml thi...
-
Factory Supply 5ml Glass Perfume Spray Bottle -...
-
OEM manufacturer Black Aluminium Cream Jar - A...
-
Manufacturer for Customize Glass Wine Bottles -...
-
Wholesale Dealers of Industrial Use Personal Ca...
-
Low MOQ for Hanging Car Perfume Bottle - 25ml ...




