High Quality Beverage Bottle Design - 10ml oxidated aluminum roll on bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum roll on bottle |
| Item No. | BE-27 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 18 mm |
| Height | 102.5 mm |
| Weight | 19.1 g |
| Capacity | 10 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Dynamic Recycling renovates Tennessee plant | 10ml Perfume Bottle
Rochdale News | News Headlines | Our guide to recycling single-use plastics | Empty Aluminum Perfume Bottle
That has a positive and progressive attitude to customer's interest, our organization consistently improves our products quality to satisfy the demands of shoppers and further focuses on safety, reliability, environmental specifications, and innovation of High Quality Beverage Bottle Design - 10ml oxidated aluminum roll on bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Hungary , Roman , Mauritania , To achieve reciprocal advantages, our company is widely boosting our tactics of globalization in terms of communication with overseas customers, fast delivery, the best quality and long-term cooperation. Our company upholds the spirit of "innovation, harmony, team work and sharing, trails, pragmatic progress". Give us a chance and we'll prove our capability. With your kind help, we believe that we can create a bright future with you together.
Staff is skilled, well-equipped, process is specification, products meet the requirements and delivery is guaranteed, a best partner!
-
Good User Reputation for Customized Logo Perfum...
-
8 Year Exporter Beauty Product Containers - 75...
-
OEM Manufacturer Cosmetic Jars With Lids - 250...
-
Reasonable price for 100ml Cosmetic Container -...
-
Reasonable price Plastic Jar Bamboo Lid - 330m...
-
Manufacturer of 10ml 20ml Twist Up Perfume Atom...

