Fast delivery Glass Jars 100g For Face Cream - 10ml oxidated aluminum roll on bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum roll on bottle |
| Item No. | BE-27 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 18 mm |
| Height | 102.5 mm |
| Weight | 19.1 g |
| Capacity | 10 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
How do I recycle in Montgomery County? | ClarksvilleNow.com How do I recycle in Montgomery County? | 10ml Perfume Bottle
Invent Your Scent is a new experiential event where each participant gets to create a unique, customized 1 oz. bottle of perfume or cologne | Plastic Cosmetic Jar
Always customer-oriented, and it's our ultimate goal to get not only by far the most reputable, trustable and honest supplier, but also the partner for our customers for Fast delivery Glass Jars 100g For Face Cream - 10ml oxidated aluminum roll on bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: panama , UK , Vietnam , Actually need to any of those objects be of interest to you, make sure you allow us to know. We'll be delighted to present you a quotation on receipt of one's comprehensive specs. We've our individual specialist R&D enginners to meet any of the requriements, We look forward to receiving your enquires soon and hope to have the chance to work together with you inside the future. Welcome to take a look at our organization.
A good manufacturers, we have cooperated twice, good quality and good service attitude.
-
Manufacturer of Green Medicine Bottle - 20 ml ...
-
2017 wholesale price Pp Cream Jar - 200g luxur...
-
China wholesale Pocket Spray Bottle - AJ-05 se...
-
PriceList for Glass Perfume Bottle 50ml - 8ml ...
-
Factory For Black Square Perfume Bottle - 100m...
-
China Manufacturer for Face Cream Cosmestic Cre...

