Factory selling 150ml Plastic Pet Cream Jar - 15 ml green cuspidal aluminum roll on bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum roll on bottle |
| Item No. | BE-28-15 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 23 mm |
| Height | 115.5 mm |
| Weight | 31.7 g |
| Capacity | 15 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Woolworths not ruling out letting customers bring containers | Custom Perfume Bottles
Transforming Glass For Fragrances And Skincare | Custom Perfume Bottles
We thinks what customers think, the urgency of urgency to act during the interests of a purchaser position of theory, allowing for much better good quality, lower processing costs, prices are extra reasonable, won the new and old buyers the support and affirmation for Factory selling 150ml Plastic Pet Cream Jar - 15 ml green cuspidal aluminum roll on bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Kazakhstan , Gabon , Malta , Today, We are with great passion and sincerity to further fulfill our global customers' needs with good quality and design innovation. We fully welcome customers from all over the world to establish stable and mutually beneficial business relationships, to have a bright future together.
Product variety is complete, good quality and inexpensive, the delivery is fast and transport is security, very good, we are happy to cooperate with a reputable company!
-
OEM Supply Pet Jar For Cosmetic Body Lotion - ...
-
China Supplier Plastic Jar For Cosmetics - 500...
-
Europe style for Factory Cream Jars - 7ml / 8m...
-
Low price for 15ml 30ml 50ml Glass Cream Jar - ...
-
Trending Products 30ml Aluminum Bottles - 350m...
-
Factory Supply Aluminum Spray Perfume Bottle - ...

