Manufacturer of Aluminum Bottle Spray - 250ml silver aluminum vodka bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 140 mm |
| Weight | N/A |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
FAQs on Cosmetic Gram Jars
10 best unisex perfumes | Empty Aluminum Perfume Bottle
Our eternal pursuits are the attitude of "regard the market, regard the custom, regard the science" and the theory of "quality the basic, belief the very first and management the advanced" for Manufacturer of Aluminum Bottle Spray - 250ml silver aluminum vodka bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Sudan , Bahrain , Kuwait , To meet the requirements of specific customers for each bit more perfect service and stable quality merchandise. We warmly welcome customers around the world to visit us, with our multi-faceted cooperation, and jointly develop new markets, create a brilliant future!
The customer service staff's attitude is very sincere and the reply is timely and very detailed, this is very helpful for our deal,thank you.
-
Low price for 15ml 30ml 50ml Glass Cream Jar - ...
-
OEM/ODM China Bottle With Dropper For E Vape Oi...
-
Manufacturer of Small Aluminum Perfume Bottle -...
-
Reliable Supplier Cheap Plastic Jar - 30g / 50...
-
Reasonable price for Acrylic Luxury Cosmetic Ja...
-
China Gold Supplier for Amber Plastic Bottle - ...




