China Manufacturer for Pet Plastic Jar With Aluminum Lid - 100ml aluminum energy drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-100 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 45 mm |
| Height | 105 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The Under 30 Who Owns The Most Expensive Men’s Store In The World Takes Vegas | Plastic Cosmetic Jar
Perth manufacturer Onya inundated with orders during Plastic Free July | Aluminum Perfume Bottle
Our products are broadly identified and trustworthy by people and may meet continually modifying financial and social requires of China Manufacturer for Pet Plastic Jar With Aluminum Lid - 100ml aluminum energy drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Iran , Haiti , Kuala Lumpur , We strive for excellence, constant improvement and innovation, is committed to make us the "customer trust" and the "first choice of engineering machinery accessories brand" suppliers. Choose us, sharing a win-win situation!
The goods are very perfect and the company sales manager is warmful, we will come to this company to purchase next time.
-
Cheap PriceList for Jar Lids With Holes - 20 m...
-
Well-designed Health Care Plastic Bottle - 30g...
-
Factory made hot-sale Transparent Glass Spray B...
-
Manufacturer for Roll On Glass Bottle - 80 ml ...
-
OEM Supply 15ml 30ml 50ml Empty Jars - small a...
-
Newly Arrival Cosmetic Jars 100g - 350ml / 500...




