factory Outlets for Empty Cream Jar Plastic - 47mm gold aluminum glass jar lid – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-47 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 51 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 47 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Third suspect in Salisbury Novichok attack ‘identified by security services’ | Empty Aluminum Perfume Bottle
Ralph Lauren Fragrances Introduces Midnight Romance, The Fragrance Of Passionate Desires | 10ml Perfume Bottle
Being supported by an advanced and professional IT team, we could offer technical support on pre-sales & after-sales service for factory Outlets for Empty Cream Jar Plastic - 47mm gold aluminum glass jar lid – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Venezuela , Accra , UK , We've been consistently broadening the market within Romania in addition to preparation punching in extra premium quality merchandise connected with printer on t shirt so that you can Romania. Most people firmly believe we've the whole capacity to provide you happy solutions.
The factory can meet continuously developing economic and market needs, so that their products are widely recognized and trusted, and that's why we chose this company.
-
Hot sale 100ml Primary Aluminum Jar - 100ml al...
-
Big Discount China Factory Cosmetic Jar - 24/4...
-
Big discounting Double Wall Cosmetic Cream Jar ...
-
Discount Price Stackable Cosmetic Jar - 600ml ...
-
China New Product Hdpe 100ml Empty Bottle - 1L...
-
Leading Manufacturer for 100g Cosmetic Cream Ja...

