China Cheap price Personalized Perfume Bottle - 480ml luxury capsule packaging bottles – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-480 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 180 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 480 ml / 17 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Men steal perfume from Bridgnorth Superdrug store | Custom Perfume Bottles
How Phlur Sold Perfume To 90,000 Customers Before They Even Smelled It | Empty Aluminum Perfume Bottle
Our growth depends to the superior products ,great talents and repeatedly strengthened technology forces for China Cheap price Personalized Perfume Bottle - 480ml luxury capsule packaging bottles – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Mexico , California , Nepal , Our company now has many department, and there have more than 20 employees in our company. We set up sales shop, show room, and product warehouse. In the meantime, we registered our own brand. We've got tightened inspection for quality of product.
After the signing of the contract, we received satisfactory goods in a short term, this is a commendable manufacturer.
-
Super Purchasing for Custom Made Plastic Bottle...
-
OEM manufacturer Clear Empty Circle Cream Jar -...
-
Factory best selling Squared Perfume Bottle - ...
-
China New Product Cosmetic Pot 3 Gram Jar - 20...
-
Hot New Products Cream Jar Plastic Cosmetic - ...
-
Hot Sale for Credit Card Perfume Bottle Pocket ...

