Discount wholesale 100g Lanolin Cream Jar - 100ml PP plastic cosmetic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-19-100 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | Single wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 100 ml |
| Diameter | 64 mm |
| Height | 60 mm |
| Weight | 28 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
H&M Launches A Collection Of 25 Scents | 10ml Perfume Bottle
How do you make your bathroom plastic-free? | MNN | Custom Perfume Bottles
go on to boost, to be certain item quality in line with market and buyer standard demands. Our firm has a excellent assurance procedure happen to be established for Discount wholesale 100g Lanolin Cream Jar - 100ml PP plastic cosmetic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Pretoria , Hyderabad , Tunisia , With the principle of win-win, we hope to help you make more profits in the market. An opportunity is not to be caught, but to be created. Any trading companies or distributors from any countries are welcomed.
We are a small company that has just started, but we get the company leader's attention and gave us a lot of help. Hope we can make progress together!
-
2017 Latest Design 5 Ml Plastic Jar - 250ml lu...
-
Hot Selling for Empty Acrylic Crystal Cream Jar...
-
Wholesale Price Hanging Mason Jars - 8ml / 10m...
-
Free sample for Plastic Container With Lid - 1...
-
Wholesale Dealers of Recycled Wooden Jar - 8ml...
-
OEM/ODM China Empty Aluminum Perfume Bottle - ...

