Hot Selling for Empty Acrylic Crystal Cream Jar - 620ml gold aluminum body powder bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-620 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 170 mm |
| Mouth | 40 mm |
| Capacity | 620 ml / 22 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Best UK perfume deals this Christmas: Save on designer perfumes ahead of the festive season | Custom Perfume Bottles
Kim Kardashian teases new product for her perfume line | Aluminum Perfume Bottle
Our advantages are lower prices,dynamic sales team,specialized QC,strong factories,high quality products and services for Hot Selling for Empty Acrylic Crystal Cream Jar - 620ml gold aluminum body powder bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Johannesburg , Holland , Cologne , Now, with the development of internet, and the trend of internationalization, we have decided to extend business to overseas market. With the propose of bringing more profits to oversea customers by providing directly abroad. So we have changed our mind, from home to abroad, hope to give our customers more profit, and looking forward to more chance to make business.
The company can keep up with the changes in this industry market, product updates fast and the price is cheap, this is our second cooperation, it's good.
-
Good User Reputation for 300ml Empty Plastic Ja...
-
Factory For Massage Cream Jar - aluminum empty...
-
Bottom price Aluminum Jar With Window - 500ml ...
-
Factory Supply Black Aluminum Cream Jar - 300m...
-
Factory making Cosmetic Jars Plastic 200ml - 1...
-
OEM/ODM Factory Cosmetic Cream Jar - 68mm silv...









