Manufacturer for 30g Acrylic Cream Jar For Cosmetic - 500ml hot sale black aluminum spirit wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 195 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 500 ml / 17.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
FAQs on Cosmetic Gram Jars
Oud Ispahan by Christian Dior (2012) — Basenotes.net | 10ml Perfume Bottle
We also offer product sourcing and flight consolidation services. We have our own factory and sourcing office. We can provide you with almost every type of product related to our product range for Manufacturer for 30g Acrylic Cream Jar For Cosmetic - 500ml hot sale black aluminum spirit wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Sweden , Kyrgyzstan , Poland , We welcome you to visit our company, factory and our showroom displayed various products that will meet your expectation, meanwhile, it is convenient to visit our website, our sales staff will try their efforts to offer you the best service. If you need to have more information, remember to do not hesitate to contact us by E-mail or telephone.
Wide range, good quality, reasonable prices and good service, advanced equipment, excellent talents and continuously strengthened technology forces,a nice business partner.
-
Popular Design for Spray Perfume Bottles Atomiz...
-
High reputation Cosmetics Jar With Liner And Ca...
-
Manufactur standard Perfume Stick Glass Bottle ...
-
Cheap price Empty Perfume Bottles For Sale - 1...
-
China New Product 30ml Fancy Perfume Bottle - ...
-
Big discounting Beauty Cream Jar - AJ-02 serie...




