Manufacturing Companies for Custom Perfume Bottle - 230ml aluminum container for tablets packaging – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-230 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 53 mm |
| Height | 135 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 230 ml / 8 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
自用或是送給男友都可以!細數10款人氣中性香水 | 10ml Perfume Bottle
Les Nombres d’Or : Ambre by Mona di Orio (2010) — Basenotes.net | 10ml Perfume Bottle
We now have many fantastic staff members customers superior at advertising, QC, and working with varieties of troublesome problem within the generation system for Manufacturing Companies for Custom Perfume Bottle - 230ml aluminum container for tablets packaging – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Barcelona , New York , Hungary , Our products are very popular in the word, like South American, Africa, Asia and so on. Companies to "create first-class products" as the goal, and strive to provide customers with high quality products, provide high-quality after-sales service and technical support, and customer mutual benefit, create a better career and future!
We are old friends, the company's product quality has been always very good and this time the price is also very cheap.
-
Free sample for Aluminum Spray Bottles - 150ml...
-
18 Years Factory Empty Cream Jar With Silver Ca...
-
Renewable Design for Plastic Jar Container - 1...
-
Factory making Mini Jar With Handlemini Cosmeti...
-
Reasonable price for 20ml Empty Perfume Bottle ...
-
High definition Airless Cream Pump Jar - 100g ...

