Manufacturer for 10ml Glass Perfume Bottles - 300ml aluminum milk beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-22-300 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 160 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 300 ml / 11 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
18 Best Deodorants for Women 2018 | Plastic Cosmetic Jar
Global Cosmetic Packaging Market Analysis, Growth, Trends & Forecast 2018-2023 | Plastic Cosmetic Jar
With this motto in mind, we have turn out to be amongst probably the most technologically innovative, cost-efficient, and price-competitive manufacturers for Manufacturer for 10ml Glass Perfume Bottles - 300ml aluminum milk beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Barbados , Irish , Luxemburg , Aiming to grow to be by far the most professional supplier within this sector in Uganda, we keep researching on the creating procedure and raising the high quality of our principal goods. Till now, the merchandise list has been updated on a regular basis and attracted customers from around the globe. Detailed data can be obtained in our web page and you'll be served with good quality consultant service by our after-sale team. They're going to allow you to get complete acknowledge about our items and make a satisfied negotiation. Small business check out to our factory in Uganda can also be welcome at any time. Hope to obtain your inquiries to get a happy co-operation.
Staff is skilled, well-equipped, process is specification, products meet the requirements and delivery is guaranteed, a best partner!
-
OEM Factory for Aluminum Spray Perfume Bottles ...
-
Super Lowest Price 5ml Cosmetic Jars - 10ml ox...
-
Cheap price Biodegradable Cream Jars - Factory...
-
China OEM Pocket Perfume Bottle - 30ml 80ml pr...
-
Super Purchasing for Decorative Glass Jars And ...
-
Competitive Price for Lipstick Perfume Spray Bo...



