Good Wholesale Vendors Empty Glass Bottle - 150ml empty cosmetic aluminum bottle with spray pump – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-150A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 45 mm |
| Height | 135 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 150 ml / 5.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
ABC’s War on Waste: Plastic water bottles tested against tap | Plastic Cosmetic Jar
Versatile Means Of Packaging-Aluminum Bottles
We've got a really efficient group to deal with inquiries from prospects. Our purpose is "100% customer fulfillment by our product excellent, price & our group service" and enjoy a superb track record amid clientele. With many factories, we can easily deliver a wide selection of Good Wholesale Vendors Empty Glass Bottle - 150ml empty cosmetic aluminum bottle with spray pump – E-better, The product will supply to all over the world, such as: United Kingdom , kazan , Mozambique , In order to carry out our goal of "customer first and mutual benefit" in the cooperation, we establish a professional engineering team and a sales team to supply the best service to satisfy our customers' requirements. Welcome you to cooperate with us and join us. We are your best choice.
The customer service reprersentative explained very detailed, service attitude is very good, reply is very timely and comprehensive, a happy communication! We hope to have a opportunity to cooperate.
-
18 Years Factory Plastic Pill Bottles Flat - 1...
-
professional factory for Empty Facial Cream Cos...
-
Good Quality Glass Jars White - 750ml aluminum...
-
OEM/ODM Factory Cosmetic Cream Jar - 68mm silv...
-
Big Discount Black Candle Aluminum Container - ...
-
Professional Design 100g Bamboo Cream Jar - 50...











