Manufactur standard Travel Refillable Empty Atomiser Bottle - 200ml aluminum pill container – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-200D |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 53 mm |
| Height | 125 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 200 ml / 7 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Made-in-Singapore fragrances a flourishing niche market here, Lifestyle News & Top Stories | 10ml Perfume Bottle
Jerry Payne has a forest of bottle trees on his property | Aluminum Perfume Bottle
Our workforce through professional training. Skilled professional knowledge, solid sense of service, to fulfill the services demands of consumers for Manufactur standard Travel Refillable Empty Atomiser Bottle - 200ml aluminum pill container – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Belgium , Morocco , Bulgaria , If you need to have any of our merchandise, or have other items to be produced, make sure you send us your inquiries, samples or in depth drawings. Meanwhile, aiming to develop into an international enterprise group, we look forward to receiving offers for joint ventures and other cooperative projects.
This manufacturers not only respected our choice and requirements, but also gave us a lot of good suggestions, ultimately, we successfully completed the procurement tasks.
-
factory Outlets for Perfume Bottle 50 Ml Spray ...
-
Manufacturer of Plastic Airless Cream Jar - 30...
-
Big Discount Screw Cup Cosmetic Jar - 20 ml un...
-
Big discounting 50g Cosmetic Lotion Cream Jar -...
-
Big discounting 5ml Perfume Spray Bottles - 20...
-
Discount Price Empty Cream Jar 30g - AJ-05 ser...

