Massive Selection for Cosmetics Cream Empty Plastic Jar - 450ml plastic lotion pump aluminum bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-450A / AB-450B |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 59 mm |
| Height | 205 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 450 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
I Visited a Perfume Mystic in Marfa, Texas, and Here’s What Happened | Empty Aluminum Perfume Bottle
Car Art: Upcycling Achievements You ‘Auto’ See | Earth911.com Car Art: Upcycling Achievements You ‘Auto’ See | Aluminum Perfume Bottle
We always get the job done to be a tangible staff to ensure that we can easily offer you the best high-quality and the greatest value for Massive Selection for Cosmetics Cream Empty Plastic Jar - 450ml plastic lotion pump aluminum bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Tunisia , Rotterdam , Norwegian , Strong infrastructure is the need of any organization. We are backed with a robust infrastructural facility that enables us to manufacture, store, quality check and dispatch our products worldwide. To maintain smooth work flow, we have sectioned our infrastructure into a number of departments. All these departments are functional with latest tools, modernized machines and equipment. Owing to which, we are able to accomplish voluminous production without compromising upon the quality.
The product manager is a very hot and professional person, we have a pleasant conversation, and finally we reached a consensus agreement.
-
Hot Sale for 400ml Plastic Jar - 250ml silver ...
-
Factory making Mini Jar With Handlemini Cosmeti...
-
Lowest Price for Cosmetic Jars Acrylic - 5 ml ...
-
Top Suppliers Aluminum Beer Bottle - 25ml alum...
-
2017 wholesale price New Design Glass Bottles -...
-
PriceList for Aluminum Round Window - 1000ml a...











