Europe style for Oil Mist Sprayer/ Olive Oil Spray Bottles - 500ml aluminum apple juice bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 195 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 500 ml / 17 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Inside the making of Louis Vuitton’s first fragrance collection: Is this the world’s most fashionable perfume? Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Custom Perfume Bottles
How to scent your wedding, according to Jo Malone’s fragrance expert | Custom Perfume Bottles
We not only will try our greatest to present fantastic expert services to each purchaser, but also are ready to receive any suggestion offered by our prospects for Europe style for Oil Mist Sprayer/ Olive Oil Spray Bottles - 500ml aluminum apple juice bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Durban , South Africa , Russia , By integrating manufacturing with foreign trade sectors, we can present total customer solutions by guaranteeing the delivery of right merchandise to the right place at the right time, which is supported by our abundant experiences, powerful production capability, consistent quality, diversified products and the control of the industry trend as well as our maturity before and after sales services. We'd like to share our ideas with you and welcome your comments and questions.
The accounts manager made a detailed introduction about the product, so that we have a comprehensive understanding of the product, and ultimately we decided to cooperate.
-
One of Hottest for Perfume Refillable Atomizer ...
-
professional factory for Frost Clear Glass Crea...
-
Cheapest Price 2 Oz Facial Cream Jar - 5ml / 6...
-
Factory best selling Acrylic Cosmetics Jar - 7...
-
Massive Selection for Cosmetic Clear Pet Jar - ...
-
High reputation Metal Lip Balm Container - 30m...




