factory low price Personal Care Cosmetic Cream Jar - 42mm aluminum-plastic lid for glass jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-42 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 46 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 42 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
FAQs on Cosmetic Gram Jars
Lipstick Packaging Market with Global Key Companies Profile, Supply, Demand, Types and Application, Cost Structure and Growth Factors and Forecast to 2023 | Aluminum Perfume Bottle
"Sincerity, Innovation, Rigorousness, and Efficiency" may be the persistent conception of our organization for that long-term to establish jointly with customers for mutual reciprocity and mutual gain for factory low price Personal Care Cosmetic Cream Jar - 42mm aluminum-plastic lid for glass jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Holland , United Kingdom , Gambia , We are committed to meet all your needs and solve any technical problems you may encounter with your industrial components. Our exceptional products and vast knowledge of technology makes us the preferred choice for our customers.
The sales manager is very patient, we communicated about three days before we decided to cooperate, finally, we are very satisfied with this cooperation!
-
2017 Good Quality Roller Ball Perfume Bottle - ...
-
Free sample for Pet Cosmetic Cream Container - ...
-
Europe style for Trigger Spray Bottle - 8ml / ...
-
Best Price for Children Cream Jars - 10g PET p...
-
Fast delivery Pet Skin Cream Jar - 400ml alumi...
-
Fast delivery Mini Perfume Bottle - 15g / 30g ...

