Manufactur standard Frosted Glass Bottle - 500ml aluminum shampoo pump bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 500 ml / 18 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Perfume Workshop Singapore starts Halal Bespoke Perfume Making Workshop for Corporate Team Building and Individual Customers | Empty Aluminum Perfume Bottle
Car Art: Upcycling Achievements You ‘Auto’ See | Earth911.com Car Art: Upcycling Achievements You ‘Auto’ See | Aluminum Perfume Bottle
Our firm since its inception, normally regards item top quality as company life, constantly make improvements to generation technology, improve product excellent and repeatedly strengthen organization total good quality management, in strict accordance with the national standard ISO 9001:2000 for Manufactur standard Frosted Glass Bottle - 500ml aluminum shampoo pump bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Latvia , Sao Paulo , Accra , All these products are manufactured in our factory located in China. So we can guarantee our quality seriously and availably. Within these four years we sell not only our products but also our service to clients throughout the world.
After the signing of the contract, we received satisfactory goods in a short term, this is a commendable manufacturer.
-
Fast delivery 20ml Plastic Bottle - 150ml clea...
-
Personlized Products Plastic Cosmetic Jars - 5...
-
High reputation Twist Perfume Bottle - 500ml a...
-
Best Price on Perfume Pen Spray Bottle - 400ml...
-
High Quality 30ml Amber Wholesale Cosmetic Jars...
-
Special Price for Aluminum Pump Bottle - AJ-04...











