Hot sale Glass Jar With Screw Gold Lid - AJ-09 series aluminum bottle for engine oil 200 ml – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AJ-09-200 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 175 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 200 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Novichok James Bond-style: Perfume bottle used by Salisbury assassins was ‘made by top scientists | Custom Perfume Bottles
Axios World – September 6, 2018 | 10ml Perfume Bottle
It really is our obligation to satisfy your requirements and efficiently serve you. Your fulfillment is our greatest reward. We're hunting forward to your check out for joint development for Hot sale Glass Jar With Screw Gold Lid - AJ-09 series aluminum bottle for engine oil 200 ml – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Greece , Philadelphia , Kuala Lumpur , We expect to deliver merchandise and services to more users in global aftermarket markets; we launched our global branding strategy by providing our excellent products and solutions all over the world by virtue of our well reputed partners letting global users keep pace with technology innovation and achievements with us.
We have been appreciated the Chinese manufacturing, this time also did not let us disappoint,good job!
-
Wholesale Dealers of Transparent Plastic Cream ...
-
Factory Price 50ml Black Plastic Bottle Size - ...
-
Good Wholesale Vendors China Small Cosmetic Jar...
-
Top Suppliers Plastic Sex Pill Bottle - 8 ml p...
-
Original Factory Cosmetic Jar Make Up Cream Pot...
-
Top Quality Pp Plastic Cream Jar 5g - 200ml go...


