Manufactur standard Cosmetic Jar Cream - 250ml aluminum pharmaceutical bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-250D |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 53 mm |
| Height | 149 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Best beard oil: The best oils for fragrant beards and softer skin from £5.65 | 10ml Perfume Bottle
Pure White Cologne / Original Cologne by Creed (2011) — Basenotes.net | Empty Aluminum Perfume Bottle
With a complete scientific quality management system, good quality and good faith, we win good reputation and occupied this field for Manufactur standard Cosmetic Jar Cream - 250ml aluminum pharmaceutical bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Birmingham , Cancun , Zambia , we are sincerely hope to establish one good long term business relationship with your esteemed company thought this opportunity, based on equal, mutual beneficial and win win business from now till the future.
The company can keep up with the changes in this industry market, product updates fast and the price is cheap, this is our second cooperation, it's good.
-
Factory making 5g Cream Jar - 68mm silver alum...
-
Wholesale Dealers of Perfume Sample Bottle Spra...
-
China Gold Supplier for 50g White Pp Cream Jar ...
-
New Arrival China Cosmetic Pet Cream Jar - who...
-
New Arrival China Aluminum Perfume Atomizer - ...
-
18 Years Factory 100g Cream Jar Pp - 5 ml alum...

