Factory Outlets 120g Pet Plastic Cosmetics Jar - 250ml long neck aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-19-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 48 mm |
| Height | 195 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Giuliana Rancic & Hain Celestial Launch Skincare Line | Aluminum Perfume Bottle
Cosmetic Tubes and Jars Sales Market want to know the forecast values? | Empty Aluminum Perfume Bottle
Our merchandise are commonly identified and dependable by end users and will meet continually altering financial and social desires for Factory Outlets 120g Pet Plastic Cosmetics Jar - 250ml long neck aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Paraguay , Algeria , Turkmenistan , We take measure at any expense to achieve essentially the most up-to-date equipment and approaches. The packing of nominated brand is our a further distinguishing feature. The products to assure years of trouble-free service has attracted a great deal customers. The solutions are obtainable in improved designs and richer assortment, they're created scientifically of purely raw supplies. It readily available in a variety of designs and specifications for your selection. The most recent kinds are a great deal better than the preceding one particular and they are quite popular with lots of prospects.
Factory equipment is advanced in the industry and the product is fine workmanship, moreover the price is very cheap, value for money!
-
Professional Design 30g Aluminum Cream Jars - ...
-
Factory selling 35g Cosmetic Jar - 100ml doubl...
-
Super Lowest Price Rectangle Spray Perfume Bott...
-
Fixed Competitive Price 100ml Bottle Jar For Bb...
-
China Manufacturer for Best Selling In America ...
-
Reasonable price Aluminum Spray Perfume Bottles...



