Factory selling Empty Aluminum Perfume Bottle - 330ml crown cap aluminum beer bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum beer bottle |
| Item No. | AT-06-330 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 330 ml / 12 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Inside the making of Louis Vuitton’s first fragrance collection: Is this the world’s most fashionable perfume? Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Custom Perfume Bottles
How do you make your bathroom plastic-free? | MNN | Custom Perfume Bottles
With responsible good quality method, good status and excellent client services, the series of solutions produced by our company are exported to lots of countries and regions for Factory selling Empty Aluminum Perfume Bottle - 330ml crown cap aluminum beer bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Australia , Mozambique , Nicaragua , What is good price? We provide customers with factory price. In the premise of good quality, efficiency must be paid attention to and maintain appropriate low and healthy profits. What is a fast delivery? We make the delivery according to customers' requirements. Although delivery time depends on the order quantity and the complexity of it, we still try to supply products in time. Sincerely hope we could have long term business relationship.
Superb technology, perfect after-sales service and efficient work efficiency, we think this is our best choice.
-
Cheap PriceList for Cosmetic Aluminum Jar Pet -...
-
Free sample for Skincare Packaging Pot - 300ml...
-
Factory Price Big Mouth Cream Jar - 150ml ROPP...
-
Factory making 5g Cream Jar - 68mm silver alum...
-
Original Factory Cosmetic Jar Make Up Cream Pot...
-
Online Exporter 50g Empty Cream Jar - 4oz colo...




