Lowest Price for Jars For Cosmetic - 250ml safe aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 197 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The HOBELMANN REPORT: 2018 Cannabis Gift Guide! | Lost Coast Outpost | Aluminum Perfume Bottle
A Bespoke Perfume Doesn’t Come Cheap | 10ml Perfume Bottle
Our firm has been concentrating on brand strategy. Customers' satisfaction is our best advertising. We also offer OEM provider for Lowest Price for Jars For Cosmetic - 250ml safe aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: California , Grenada , Bhutan , We have more than 10 years experience of production and export business. We always develop and design kinds of novel products to meet the market demand and help the guests continuously by updating our products. We are specialized manufacturer and exporter in China. Wherever you are, please join us, and together we will shape a bright future in your business field!
This manufacturers not only respected our choice and requirements, but also gave us a lot of good suggestions, ultimately, we successfully completed the procurement tasks.
-
Hot Selling for Skin Care Cream Cosmetics Plast...
-
China Factory for Bamboo Green Cream Jars - 15...
-
Good Wholesale Vendors Empty Glass Bottle - 15...
-
8 Year Exporter Glass Cream Jar 50ml - 15ml / ...
-
Quality Inspection for 50g Cosmetic Cream Jar -...
-
Chinese wholesale Mist Bottlle For Perfume /cos...




