Factory made hot-sale Mini Glass Spray Bottle - 250ml aluminum soda water bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-13-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 200 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Global Cosmetic Packaging Market 2018: Major Regions Providing Promising Growth Rates With Future Trend Analysis To 2023 | 10ml Perfume Bottle
Premium Beauty News | Custom Perfume Bottles
High quality Very first,and Consumer Supreme is our guideline to offer the most beneficial service to our consumers.At present, we're attempting our greatest to be among the top exporters in our area to fulfill buyers far more need to have for Factory made hot-sale Mini Glass Spray Bottle - 250ml aluminum soda water bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Guatemala , Russia , India , We have 48 provincial agencies in the country. We also have stable cooperation with several international trading companies. They place order with us and export products to other countries. We expect to cooperate with you to develop a larger market.
The product manager is a very hot and professional person, we have a pleasant conversation, and finally we reached a consensus agreement.









