Massive Selection for Cosmetic Jars 200g - 250ml aluminum trigger spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-250A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 50 mm |
| Height | 175 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Flight Review 2018: Singapore Airlines First Class Suites A380-800 (SIN | Aluminum Perfume Bottle
While Brits are hyping up plastic bans they have no clue how to recycle at home | Aluminum Perfume Bottle
We are also focusing on improving the stuff management and QC system so that we could keep great advantage in the fiercely-competitive business for Massive Selection for Cosmetic Jars 200g - 250ml aluminum trigger spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Argentina , Durban , Ecuador , Welcome to visit our company, factory and our showroom where displays various products that will meet your expectation. Meanwhile, it is convenient to visit our website, and our sales staff will try their best to provide you the best service. Please contact us if you need more information. Our aim is to help customers realize their goals. We are making great efforts to achieve this win-win situation.
Customer service staff and sales man are very patience and they all good at English, product's arrival is also very timely, a good supplier.
-
Hot sale Factory 50g Green Glass Cream Jar - 1...
-
Best Price for Empty Frosted Glass Jar With Bam...
-
Best quality Glass Cosmetic Cream Jar - 10ml o...
-
Factory Price Clear Cosmetic Jars - 30g / 50g ...
-
China Cheap price Square Pump Spray Bottle With...
-
Manufacturer for Face Cream Bottle - 9 oz food...











