Manufacturer for 10ml Glass Perfume Bottles - 150ml 200ml aluminum mini trigger spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-150A / AB-200A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | As below picture |
| Height | As below picture |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 150 ml / 200 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The best hand soap you can buy | Custom Perfume Bottles
18 Best Deodorants for Women 2018 | Plastic Cosmetic Jar
Our focus on should be to consolidate and enhance the quality and repair of present products, in the meantime constantly establish new products to meet unique customers' requires for Manufacturer for 10ml Glass Perfume Bottles - 150ml 200ml aluminum mini trigger spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Ethiopia , Germany , Philippines , They are sturdy modeling and promoting effectively all over the world. Never ever disappearing major functions within a quick time, it's a have to in your case of fantastic good quality. Guided by the principle of Prudence, Efficiency, Union and Innovation. the corporation. ake an excellent efforts to expand its international trade, raise its organization. rofit and raise its export scale. We've been confident that we've been going to have a bright prospect and to be distributed all over the world in the years to come.
In China, we have purchased many times, this time is the most successful and most satisfactory, a sincere and realiable Chinese manufacturer!
-
Good Quality 100ml Plastic Container - 400ml b...
-
Professional China Cosmetic Jar 100g - 30ml 80...
-
Factory Free sample Make A Custom Plastic Cosme...
-
Best Price for 20g Black Cosmetic Jars Plastic ...
-
Factory wholesale 100ml Square Cosmetics Cream ...
-
Competitive Price for Skin Care Cream Jar 30g -...











