Best-Selling Custom Dropper Bottles - 300ml wide mouth aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-18-300 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 130 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 300 ml / 12 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
7 things you should be putting in recycling | 10ml Perfume Bottle
Invent Your Scent is a new experiential event where each participant gets to create a unique, customized 1 oz. bottle of perfume or cologne | Custom Perfume Bottles
We love an incredibly fantastic standing amid our consumers for our superb item high quality, aggressive rate and also the finest assistance for Best-Selling Custom Dropper Bottles - 300ml wide mouth aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: United Arab emirates , America , Muscat , You can do one-stop shopping here. And customized orders are acceptable. Real business is to get win-win situation, if possible, we would like to provide more support for customers. Welcome all nice buyers communicate details of products and ideas with us!!
In China, we have purchased many times, this time is the most successful and most satisfactory, a sincere and realiable Chinese manufacturer!
-
8 Year Exporter Beauty Product Containers - 5m...
-
Factory wholesale 15ml Small Perfume Bottle - ...
-
One of Hottest for 50ml Glass Spray Bottle - 1...
-
Personlized Products Perfumes Spray Bottle - 5...
-
OEM Factory for Square Perfume Glass Bottle - ...
-
Massive Selection for Loose Powder Jar On Sale ...




