Factory made hot-sale Frosted Glass Jars And Wooden Lids - 1000ml customized color aluminum champagne bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-1000A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 275 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Kris Jenner’s cosmetic surgery horror | Plastic Cosmetic Jar
Les Nombres d’Or : Ambre by Mona di Orio (2010) — Basenotes.net | 10ml Perfume Bottle
We take "customer-friendly, quality-oriented, integrative, innovative" as objectives. "Truth and honesty" is our administration ideal for Factory made hot-sale Frosted Glass Jars And Wooden Lids - 1000ml customized color aluminum champagne bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: France , Somalia , Swaziland , We have been perfectly devoted to the design, R&D, manufacture, sale and service of hair products during 10 years of development. We have introduced and are making full use of internationally advanced technology and equipment, with advantages of skilled workers. "Dedicated to providing reliable customer service" is our aim. We are sincerely looking forward to establishing business relationships with friends from at home and abroad.
The supplier abide the theory of "quality the basic, trust the first and management the advanced" so that they can ensure a reliable product quality and stable customers.
-
Best Price on 15ml Perfume Bottle - 500ml alum...
-
Quality Inspection for Rose Gold Perfume Bottle...
-
Short Lead Time for Aluminum Tin Jars - 480ml ...
-
New Delivery for Blusher Packaging Container - ...
-
18 Years Factory Custom Logo Air Cushion Bb Cre...
-
OEM Customized Atomizer Glass Bottle - 800ml g...




