Low MOQ for Perfume Glass Bottle - 37mm inner diameter aluminum-plastic jar lid – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-37-02 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 41 mm |
| Height | 14 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 37 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Stormy Daniels has launched her own fragrance | Aluminum Perfume Bottle
Kris Jenner’s cosmetic surgery horror | Empty Aluminum Perfume Bottle
We have many excellent staff members good at marketing, QC, and dealing with kinds of troublesome problem in the production process for Low MOQ for Perfume Glass Bottle - 37mm inner diameter aluminum-plastic jar lid – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Monaco , Italy , Romania , On today, we've got customers from all over the world, including USA, Russia, Spain, Italy, Singapore, Malaysia, Thailand, Poland, Iran and Iraq. The mission of our company is to deliver the highest quality products with best price. We've been looking forward to doing business with you!
Cooperate with you every time is very successful, very happy. Hope that we can have more cooperation!
-
Best quality Cosmetic Jars Glass - small alumi...
-
100% Original Factory Sample Perfume Bottles - ...
-
China Gold Supplier for Perfume Bottles Glass 5...
-
China New Product 50ml Pet Bottle With Sprayer ...
-
Fixed Competitive Price Bule Gradient Pp Cream ...
-
High Quality E Liquid Bottle - 500ml aluminum ...

