Low MOQ for Perfume Glass Bottle - 15 ml green cuspidal aluminum roll on bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum roll on bottle |
| Item No. | BE-28-15 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 23 mm |
| Height | 115.5 mm |
| Weight | 31.7 g |
| Capacity | 15 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
What’s the Best Bottled Water? Menu hamburger-hover Menu Close Close Search Close Menu hamburger-hover Menu Close Close Search Close | Custom Perfume Bottles
Key Packaging Trends And Innovations In Beauty And Personal Care | Aluminum Perfume Bottle
We insist over the principle of development of 'High top quality, Performance, Sincerity and Down-to-earth working approach' to supply you with exceptional services of processing for Low MOQ for Perfume Glass Bottle - 15 ml green cuspidal aluminum roll on bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: San Diego , Istanbul , Toronto , Our company promises: reasonable prices, short production time and satisfactory after-sales service, we also welcome you to visit our factory at any time you want. Wish we have a pleasant and long terms business together!!!
After the signing of the contract, we received satisfactory goods in a short term, this is a commendable manufacturer.
-
Discountable price 3ml Plastic Perfume Bottle -...
-
Factory Outlets 30ml Aluminum Jar - 250ml alum...
-
China Factory for Luxury Diamond Lid Acrylic Ja...
-
Best Price on Perfume Pen Spray Bottle - 400ml...
-
Factory directly Loose Powder Packaging Jar - ...
-
Wholesale Discount Empty Aluminum Bottle - 300...

