Hot-selling 30ml Perfume Bottle - 750ml aluminum cork wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-11-750 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 295 mm |
| Mouth | 23 mm |
| Capacity | 750 ml / 26.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lyn Harris launches Perfumer H bespoke fragrances Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Custom Perfume Bottles
How to scent your wedding, according to Jo Malone’s fragrance expert | Custom Perfume Bottles
We depend on sturdy technical force and continually create sophisticated technologies to meet the demand of Hot-selling 30ml Perfume Bottle - 750ml aluminum cork wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: South Korea , Argentina , Provence , At Present, our merchandise have been exported to more than sixty countries and different regions, such as Southeast Asia, America, Africa, Eastern Europe, Russia, Canada etc. We sincerely hope to establish wide contact with all potential customers both in China and the rest part of the world.
On this website, product categories is clear and rich, I can find the product I want very quickly and easily, this is really very good!
-
Discount Price Bulk Plastic Jars - 8ml / 10ml ...
-
Discount Price Cosmetic Packaging Glass Jars - ...
-
Factory Supply Custom Luxury Cream Jar - 280ml...
-
professional factory for 50g Green Cream Jar - ...
-
Reasonable price for Plastic Jars For Cosmetics...
-
Factory Cheap Cosmetics Ointment Jar - 8ml / 1...




