Low MOQ for Perfume Bottle With Pump - 4 oz aluminum bottle with aluminum cap – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 110 mm |
| Mouth | 20 mm / 24 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
New season scents: 9 perfumes worth a spritz this spring | Empty Aluminum Perfume Bottle
RPC M and H Plastics helps revamp skin care brand Archimans packaging | Empty Aluminum Perfume Bottle
"Based on domestic market and expand overseas business" is our improvement strategy for Low MOQ for Perfume Bottle With Pump - 4 oz aluminum bottle with aluminum cap – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Borussia Dortmund , Estonia , Egypt , As an experienced group we also accept customized order and make it same as your picture or sample specifying specification and customer design packing. The main goal of our company is to build up a satisfactory memory to all customers, and establish a long term win-win business relationship. Choose us, we always wait for your appearance!
Sales manager is very enthusiastic and professional, gave us a great concessions and product quality is very good,thank you very much!
-
China New Product Special Shape Glass Bottle - ...
-
Quality Inspection for Pp Cosmetic Cream Empty ...
-
PriceList for Pet Jars Bottles - 200ml aluminu...
-
Good Wholesale Vendors Plastic Jars With Alumin...
-
Manufactur standard Frosted Glass Bottle - 500...
-
OEM Factory for 80g Double Wall Cream Jar - 33...











