Bottom price 80ml Custom Clear Glass Perfume Bottle - 530ml red stubby aluminum liquor bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-530 |
| Shape | Round |
| Body Color | Red or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 76 mm |
| Height | 165 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 530 ml / 19 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
$29 million condo in Sunny Isles Beach comes with its own custom ‘scent identity’ | Plastic Cosmetic Jar
Cleaning an Oven: 9 Surprising Dos and Dont’s | Bob Vila Cleaning an Oven: 9 Surprising Dos and Dont’s | 10ml Perfume Bottle
"Quality initially, Honesty as base, Sincere company and mutual profit" is our idea, in order to create repeatedly and pursue the excellence for Bottom price 80ml Custom Clear Glass Perfume Bottle - 530ml red stubby aluminum liquor bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Islamabad , Johor , Algeria , Over the years, with high-quality solutions, first- class service, ultra-low prices we win thee trust and favor of customers. Nowadays our products sell all over the domestic and abroad. Thanks for the regular and new customers support. We offer high quality product and competitive price, welcome the regular and new customers cooperate with us!
This is a very professional wholesaler, we always come to their company for procurement, good quality and cheap.
-
factory low price Cosmetic Jar Plastic - 200ml...
-
Good Wholesale Vendors Plastic Jars With Alumin...
-
Hot sale 100ml Primary Aluminum Jar - 100ml al...
-
OEM/ODM China Round Base Double Wall Plastic Pe...
-
Reasonable price for 20ml Empty Perfume Bottle ...
-
Professional China Amber Glass Cosmetic Jar - ...




