Top Quality Plastic Container For Cream - 50ml clear medicine plastic bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic medicine bottle |
| Item No. | ZY50 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 70 mm |
| Weight | 36 g |
| Capacity | 50 ml / 1.77 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Changi Airport places third in the world for shopper spend, Fashion News & Top Stories | Plastic Cosmetic Jar
Kim Kardashian teases new product for her perfume line | Plastic Cosmetic Jar
We support our purchasers with ideal premium quality products and substantial level company. Becoming the specialist manufacturer in this sector, we've acquired rich practical working experience in producing and managing for Top Quality Plastic Container For Cream - 50ml clear medicine plastic bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Italy , Bolivia , Thailand , Our items have been obtained more and more recognition from foreign clients, and established long term and cooperative relationship with them. We`ll supply the best service for every customer and sincerely welcome friends to work with us and establish the mutual benefit together.
A good manufacturers, we have cooperated twice, good quality and good service attitude.
-
High Quality for 30/50g Empty Cream Jar - bull...
-
Factory wholesale Gold Aluminum Cream Jar - 60...
-
Wholesale Dealers of Cosmetic Cream Empty - 20...
-
Special Price for Aluminum Pump Bottle - 250ml...
-
Professional China Plastic Sealable Jar - 200m...
-
Discount wholesale 100ml Plastic Spray Bottle -...


