Discount Price Cosmetic Packaging Glass Jars - 480ml luxury capsule packaging bottles – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-480 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 180 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 480 ml / 17 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
MarketBeat: Stock Ratings, Research Tools and Market News | Empty Aluminum Perfume Bottle
Global Cosmetic Packaging Market 2018: Major Regions Providing Promising Growth Rates With Future Trend Analysis To 2023 | 10ml Perfume Bottle
"Sincerity, Innovation, Rigorousness, and Efficiency" could be the persistent conception of our enterprise to the long-term to produce together with clients for mutual reciprocity and mutual profit for Discount Price Cosmetic Packaging Glass Jars - 480ml luxury capsule packaging bottles – E-better, The product will supply to all over the world, such as: India , Australia , Iraq , We've got constructed strong and long co-operation relationship with an enormous quantity of companies within this business in Kenya and overseas. Immediate and professional after-sale service supplied by our consultant group has happy our buyers. Thorough Info and parameters from the merchandise will probably be sent for you for any thorough acknowledge. Free samples may be delivered and company check out to our corporation. n Kenya for negotiation is constantly welcome. Hope to get inquiries type you and construct a long-term co-operation partnership.
The sales manager has a good English level and skilled professional knowledge, we have a good communication. He is a warm and cheerful man, we have a pleasant cooperation and we became very good friends in private.
-
Ordinary Discount Perfume Spray Atomizers - 50...
-
China Factory for 200ml Pp Plastic Cosmetic Cre...
-
Wholesale Price China Acrylic Plastic Cosmetic ...
-
8 Year Exporter Acrylic Empty Plastic Jars For ...
-
Factory Cheap Cosmetic Jar Containers - 50g ec...
-
Discount wholesale 100ml Plastic Spray Bottle -...

