Hot Sale for 400ml Plastic Jar - 50g clear plastic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-50A |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 56 mm |
| Height | 47 mm |
| Weight | 59 g |
| Capacity | 50 ml / 1.77 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Third suspect in Salisbury Novichok attack ‘identified by security services’ | Empty Aluminum Perfume Bottle
Le Labo releases first fragrance in three years | 10ml Perfume Bottle
To be a result of ours specialty and service consciousness, our company has won a superb reputation between customers all around the environment for Hot Sale for 400ml Plastic Jar - 50g clear plastic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Belgium , belarus , Turkmenistan , Profession, Devoting are always fundamental to our mission. We have always been in line with serving customers, creating value management objectives and adhering to the sincerity, dedication, persistent management idea.
The factory has advanced equipment, experienced staffs and good management level, so product quality had assurance, this cooperation is very relaxed and happy!
-
Original Factory Ufo Shaped Acrylic Jar - 37mm...
-
Discount wholesale 20/410 Bamboo Plastic Jars -...
-
2017 Latest Design Wholesale Empty Jar - 1000m...
-
China OEM Cosmetics Liquid Bottling - 15ML 30M...
-
Cheap price Cream Jar Aluminum Material - 100m...
-
2017 China New Design Care Cream Use Glass Cosm...

