Manufacturing Companies for Cosmetics Cream Empty Glass Jar - 420ml empty medicine bottle for capsules – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-420 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 165 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 420 ml / 15 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lush Cosmetics exploring ocean plastics for cosmetic containers | 10ml Perfume Bottle
Eau de humanity: our guide to the best in Christmas perfume gift ideas | Fashion | Custom Perfume Bottles
Gaining client pleasure is our company's aim without end. We are going to make excellent efforts to create new and top-quality goods, meet your special requirements and provide you with pre-sale, on-sale and after-sale companies for Manufacturing Companies for Cosmetics Cream Empty Glass Jar - 420ml empty medicine bottle for capsules – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Senegal , Armenia , Slovakia , To create more creative products, maintain high-quality products and update not only our products but ourselves so as to keep us ahead of the world, and the last but most vital one: to make every client satisfied with everything we offer and to grow stronger together. To be the real winner, starts here!
With a positive attitude of "regard the market, regard the custom, regard the science", the company works actively to do research and development. Hope we have a future business relationships and achieving mutual success.
-
Factory made hot-sale 100ml Plastic Jar - 5g /...
-
Good Quality Empty Cosmetic Ceam Jar - 120ml s...
-
Factory supplied Luxury Jars - Factory price l...
-
Factory Free sample 15g Pp Cream Bottle - 50ml...
-
Well-designed 50g Empty Glass Jar - 15g / 30g ...
-
OEM manufacturer Clear Empty Circle Cream Jar -...

