Factory directly Plastic Jars - 68mm silver aluminum lid – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-68 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 71 mm |
| Height | 17 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 68 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Everyday Cheapskate: Homemake natural cleansers that get the job done | Family | Custom Perfume Bottles
Invent Your Scent is a new experiential event where each participant gets to create a unique, customized 1 oz. bottle of perfume or cologne | Plastic Cosmetic Jar
We insist over the principle of enhancement of 'High high quality, Efficiency, Sincerity and Down-to-earth working approach' to offer you with superb assistance of processing for Factory directly Plastic Jars - 68mm silver aluminum lid – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Bahrain , Jeddah , Indonesia , All our staffs believe that: Quality builds today and service creates future. We know that good quality and the best service are the only way for us to achieve our customers and to achieve ourselves too. We welcome customers all over the word to contact us for future business relationships. Our products are the best. Once Selected, Perfect Forever!
A nice supplier in this industry, after a detail and careful discussion, we reached a consensus agreement. Hope that we cooperate smoothly.
-
OEM China Large Container Cosmetic - 620ml gol...
-
Good Wholesale Vendors Aluminium Cap Cosmetic J...
-
2017 Latest Design 5 Ml Plastic Jar - 250ml lu...
-
Discount Price Cosmetic Packaging Glass Jars - ...
-
OEM/ODM Supplier Cosmetic Skin Cream Jar - 30m...
-
Reasonable price Aluminum Spray Perfume Bottles...

