Leading Manufacturer for 30ml Perfume Bottles Gradient Ramp - 100ml yellow plastic medicine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic medicine bottle |
| Item No. | J21 |
| Shape | Round |
| Body Color | Yellow or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 51 mm |
| Height | 85 mm |
| Weight | 57 g |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Inside the making of Louis Vuitton’s first fragrance collection: Is this the world’s most fashionable perfume? Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Plastic Cosmetic Jar
Key Packaging Trends And Innovations In Beauty And Personal Care | 10ml Perfume Bottle
We usually perform being a tangible workforce making sure that we will give you the most beneficial excellent plus the finest selling price for Leading Manufacturer for 30ml Perfume Bottles Gradient Ramp - 100ml yellow plastic medicine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Colombia , Greenland , Manchester , With the spirit of "credit first, development through innovation, sincere cooperation and joint growth", our company is striving to create a brilliant future with you, so as to become a most valuable platform for exporting our goods in China!
Hope that the company could stick to the enterprise spirit of "Quality, Efficiency, Innovation and Integrity", it will be better and better in the future.
-
factory Outlets for Flat 50 Ml Plastic Perfume ...
-
Factory making Cosmetic Jars Plastic 200ml - 1...
-
Factory made hot-sale 30g Cosmeitc Jar - 500ml...
-
Factory wholesale Gold Aluminum Cream Jar - 5 ...
-
Cheapest Price Cosmetic Packing Bottle - 1000m...
-
Manufacturing Companies for Custom Perfume Bott...


