Factory Cheap Hot Empty Jar With Silver Cap - 300ml round cap plastic pill packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic pill bottle |
| Item No. | J25R |
| Shape | Round |
| Body Color | Amber or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 67 mm |
| Height | 143 mm |
| Weight | 112 g |
| Capacity | 300 ml / 10.6 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Skripal Novichok attack suspects say they only visited Salisbury to see the cathedral and Stonehenge | Plastic Cosmetic Jar
Aluminium Free Deodorant Reviews | 10ml Perfume Bottle
With our loaded working experience and thoughtful products and services, we've got been acknowledged as a reputable supplier for most international buyers for Factory Cheap Hot Empty Jar With Silver Cap - 300ml round cap plastic pill packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Guyana , Amsterdam , South Korea , Why we can do these? Because: A, We are honest and reliable. Our items have high quality, attractive price, sufficient supply capacity and perfect service. B, Our geographical position has a big advantage . C, Various types: Welcome your inquiry, It might be highly appreciated.
As a veteran of this industry, we can say that the company can be a leader in the industry, select them is right.
-
2017 High quality White Empty Acrylic Cream Jar...
-
Big discounting Glass Cream Jar - 8ml / 10ml /...
-
Manufacturing Companies for Plastic Empty Bottl...
-
Massive Selection for Plastic Cream Jar - 5g m...
-
Manufacturing Companies for Powder Jar Cosmetic...
-
Fixed Competitive Price 100g Cosmetic Glass Jar...


