Wholesale Price China Metal Screw Caps - 100ml silver aluminum powder bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 50 mm |
| Height | 95 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Glossier is a scam (and Columbia students are eating it up) | Aluminum Perfume Bottle
‘I felt I was to blame’: British Novichok victim gave partner poison bottle as a gift | Empty Aluminum Perfume Bottle
Every single member from our large efficiency profits team values customers' requirements and organization communication for Wholesale Price China Metal Screw Caps - 100ml silver aluminum powder bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Germany , Palestine , Canada , We take measure at any price to attain essentially the most up-to-date gear and procedures. The packing of nominated brand is our a further distinguishing feature. The solutions to assure years of trouble-free service has attracted a great deal customers. The goods are obtainable in improved designs and richer variety, they're produced scientifically of purely raw supplies. It accessible in a variety of designs and specifications for the selection. The newest forms are much far better than the previous one and they're extremely popular with several clients.
It can be said that this is a best producer we encountered in China in this industry, we feel lucky to work with so excellent manufacturer.
-
Hot-selling Perfume Glass Bottle 50ml - 50ml c...
-
Ordinary Discount Perfume Spray Atomizers - 15...
-
Reasonable price Pink Crystal Perfume Spray Bot...
-
One of Hottest for Aluminium Lip Balm Jar - 28...
-
Factory directly Wholesale Glass Jars - 30ml 8...
-
Hot sale Factory Plastic Face Cream Jar - 30g ...









